Prominent & Leading from New Delhi, we offer round tin candle container and 86 mm mandala matki candle tin box.
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Shape | matki |
| Material | tin |
| Capacity | Upto 100 ML |
| Container Diameter | 58 mm and 68mm dia |
| Thickness | 0.20 |
| Container Height | 36 mm and 41 mm height |
| Lid Type | Slip on lid |
| Usage | Candle |
| Color | mandala color |
| Pattern | Plain |
| Finish | Polished |
| With Lid | Yes |
| Brand | Praci Tin Can |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 ml |
| Shape | Round |
| Material | Tinplate |
| Container Diameter | 86 mm |
| Container Height | 40 mm |
| Lid Type | Slip on lid |
| With Lid | Yes |
| Usage | Gift packing, Travel candle, Tealight candle, Decorative candle, Scented candle |
✔ 83 mm diameter – spacious big matki design
✔ Premium mandala artwork – attractive & decorative finish
✔ Strong tinplate body – durable & dent-resistant
✔ Food-grade & rust-resistant coating
✔ Reusable & 100% recyclable packaging
✔ Ideal for premium retail & gifting
✔ Custom printing & bulk orders available
• Dry fruits & festive sweets
• Chocolates & confectionery
• Tea & herbal products
• Return gifts & wedding favors
• Corporate gifting
• Pooja items & traditional products
• Candles & decorative items
• Premium promotional packaging
Dhruv (CEO)
Praci Tin Can
PJ 260 Sec.03 Bawana Industrial Area Delhi 110039
New Delhi - 110039, Delhi, India